Concordia University Wisconsin Athletics

 

Softball

 
May 14, 2012

Liszka named to NFCA All-Region Team

STARTKVILLE, Miss. – Freshman designated player Jessica Liszka of the Concordia University Wisconsin softball team was named to the National Fastpitch Coaches Association Division III All-Great Lakes Region Third Team on Monday afternoon.

Liszka earned All-Northern Athletics Conference First Team honors for the first time earlier this month. The 5-foot-6 righty led the Falcons in several offensive categories and finished in the top-10 in five statistical categories during NAC play.

Liszka, a Lindenhurst, Ill., native finished with a .368 batting average (53-of-144), .401 on-base percentage, .472 slugging percentage, 31 runs, 27 RBI, 11 doubles, nine stolen bases and two triples.

The rookie student-athlete led the team with 19 multi-hit games, and had the longest hitting streak (12 games) and longest streak reaching base (13). She recorded a hit in 30-of-41 games for CUW. The pre-pharmacy major started 28 games in the leadoff spot for the Falcons and ended the season splitting time as a starting shortstop and designated player.

NFCA Division III All-Great Lakes Region
First Team
P – Rose Tusa (University of Wisconsin-River Falls)
P – Krystina Leazer (Carthage College)
C – Emily Epifanio (University of Wisconsin-Whitewater)
1B – Alyssa Schrader (Carthage College)
2B – Hayley Buchanan (University of Wisconsin-River Falls)
3B – Tia McIntosh (Spalding University)
3B – Taylor Golden (Concordia University Chicago)
3B – Hannah Sweet (University of Wisconsin-Stout)
SS – Laura Eichenold (University of Wisconsin-Whitewater)
OF – Amanda Fischer (University of Wisconsin-Eau Claire)
OF – Kaitlyn Carpenter (University of Chicago)
OF – Amanda Mertes (University of Wisconsin-Whitewater)
UT – Amanda Ryder (University of Wisconsin-River Falls)
DP – Taylor Pierce (University of Wisconsin-Eau Claire)
AL – Kim Cygan (University of Chicago)
AL – Brittany Wolski (Benedictine University)
AL – Katie Morman (Carthage College)

Second Team
P – Emma Wishau (University of Wisconsin-Eau Claire)
P – Brittany Adcox (Benedictine University)
C – Tristan Wilcox (Aurora University)
1B – Ashley Goettl (University of Wisconsin-River Falls)
2B – Sarah Budz (Dominican University)
SS – Steph Brunette (St. Norbert College)
OF – Kelly Mieszala (Benedictine University)
OF – Taylor VanDamme (University of Wisconsin-Superior)
OF – Megan Griffin (Elmhurst College)
UT – Katie Koepsel (University of Wisconsin-Oshkosh)
AL – Nikki Bromelkamp (University of Wisconsin-Eau Claire)
AL – Paige Evangelista (University of Wisconsin, Whitewater)
AL – Jenna Lawrenz (Wheaton College)
AL – Morgan Buboltz (St. Norbert College)
AL – Laura Christensen (Benedictine University)

Third Team
AL – Lindsay Nauman (Elmhurst College)
AL – Katie Boyle (University of Wisconsin-Whitewater)
AL – Zoe Oliver-Grey (University of Chicago)
AL – Patricia Olson (University of Wisconsin-River Falls)
AL – Liz Payonk (University of Chicago)
AL – Lesley Guenard (Wheaton College)
AL – Nikki Powers (Benedictine University)
AL – Julia Schneider (University of Chicago)
AL – Krista Watson (Augustana College)
AL – Emily Muller (University of Wisconsin-Eau Claire)
AL – Corinne Wimmer (Dominican University)
AL – Caitlyn Clay (Aurora University)
AL – Katie Fink (University of Wisconsin-LaCrosse)
AL – Shannon Murray (Lawrence University)
AL – Jessica Liszka (Concordia University Wisconsin)

(AL) At-Large Honoree